Rady a tipy

 Na obsahu této stránky se pracuje

Výběr správné dřevěné hračky: Kdy je která vhodná?

Ve fázi vývoje dítěte jsou hračky nejdůležitějším společníkem při poznávání svého okolí. Při výběru hraček je důležitá kromě kvality např. jejich barevnost, materiál, tvary, různé zvukové efekty a jiné.

Dřevěné hračky jsou oblíbené jak u dětí tak iu rodičů, kteří je preferují před ostatními typy hraček. Podstatou je jejich kvalita a design a proto se u nich vyskytuje velmi málo výrobních vad. Děti se mohou hrát a užívat si je dlouhou dobu, aniž by se kazily. Jelikož jsou vyráběny z nezávadných materiálů jsou vhodné i pro malé děti. Dřevo patří k jedné z nejstarších surovin na výrobu hraček, svou kvalitou a tradicí jsou doporučovány mnohými lidmi i dnes.

Výhody:

 •      Přírodní a zdravotně nezávadné
 •      Ekologické a recyklovatelné
 •      Bezpečné
 •      Kvalitní a trvanlivé
 •      Podporují kreativitu a motoriku


Výběr dřevěné hračky podle věku

 • Věk 6-12 měsíců

Ačkoliv ví dítě v prvním roce říci jen pár slov, řeč se rozvíjí také velmi rychle. Je dobré její rozvoj podporovat různými zvukovými hračkami.

Vhodné hračky: hračkářský buben, xylofon nebo jiné jednodušší dětské dřevěné hudební nástroje, hrací stoleček se zvířátky, dřevěné zvířátka z farmy, vkládací puzzle.

 • Věk 12- 18 měsíců

Po dovršení jednoho roku se jemná motorika rozvíjí velmi rychle. 18 měsíční dítě nemá problém postavit věž z několika kostek. Při manipulaci s předměty začíná být pružnější. Dobré hračky na podporu jemné motoriky jsou tedy různé kostky, jiné geometrické tvary a větší puzzle skládačky, s nimiž může dítě manipulovat.

Vhodné hračky: manipulační kostky, věže, pyramidy, labyrinty, vícevrstvá a vkládací puzzle, hry na rozpoznávání tvarů, dřevěné stavebnice

Nevhodné hračky: Dítě první rok a půl objevuje svět a hračky všemi smysly a často si je vkládá do úst. Nevhodné jsou proto hračky s ostrými hranami, velké kusy a na úchop příliš složité hračky, hračky z těžkého materiálu, nebo které sestávají z drobných předmětů a dále plyšové hračky.

 • Věk 2-3 rok

Jsou vhodné hračky hlavně na rozvoj jemné motoriky. Vybírat můžete různé didaktické hračky hlavně manipulační hračky, které jsou nejcharakterističtějším typem hraček v tomto vývojovém období.

Vhodné hračky: větší dřevěné korálky a šňůrka, kostky, geometrické tvary, logické hry, zkoumání a experimentování, dřevěné mozaiky, domina, pexesa, dřevěné domečky, kuchyňky s příslušenstvím, dřevěné železnice s vláčkem

Nevhodné hračky: Děti v tomto věku většinou ještě nejeví zájem o hry, které vyžadují trpělivost. Dávají přednost individuálnímu způsobu hry. Netrapte se s výběrem nějakých složitějších her

 • Věk 4-5 rok

Nejtypičtější v předškolním věku je hra na dětské povolání. Pomalu začíná rozumět pravidlům a jako vhodná hračka může být i jednoduchá společenská hra. V tomto věku děti začínají rozumět sociálním situacím pomocí hry.
Děti rádi používají kostky a stavebnice. Od jednodušších schůdků, bran a vláčků procházejí v tomto období ke stavění domků, či hradů.

Vhodné hračky: dětské kuchyňky a příslušenství, skládačky, stavebnice ve formě čísel nebo písmen, jednoduché počítadla, výbava na dětské povolání, grafomotorické pomůcky, dřevěné puzzle

Nevhodné hračky: Dominantní je imitační učení, a tudíž je třeba se vyvarovat příliš bojovým hrám nebo předmětů.

 • Věk 6-8 rok

Při školákovi se výběr hraček rozšiřuje, inspirovat bychom se mohli zejména těm, co ho baví a jak jej hravou formou motivovat k učení.

Vhodné hračky: skládačky, matematické a logické hry, člověče nezlob se, zkoumání a experimentování, hudební nástroje, dřevěné stavebnice, kufřík s nářadím

Nevhodné hračky: Vhodné je vyvarovat se příliš složitým hračkám.

 • Věk 11 a více

Od 11. roku nastupuje starší školní věk a při výběru hračky nebo dárku bychom měli sáhnout po jiných typech hraček. Záleží také na tom, zda jde o dívku nebo chlapce a také hodně nám napoví i jejich záliby.

Vhodné hračky: dětské sportovní potřeby, stavebnice, puzzle, společenské hry

Nevhodné hračky: Je třeba se vyhnout hračkám, které jsou vysloveně pro malé děti.