Rady a tipy

Výběr správné hračky: Kdy je která vhodná?

Ve fázi vývoje dítěte jsou hračky nejdůležitějším společníkem při poznávání svého okolí. Při výběru hraček je důležité kromě kvality např. její barevnost, materiál, tvary, různé zvukové efekty a další.

Dobrá hračka by neměla mít žádné hranice pro dětskou fantazií. Přesně takový typ hračky splňuje vše to, co dítě očekává. Rozvíjení představivosti, to je ta důležitá vlastnost každé hračky, která dítě neomrzí a dokáže dítě zabavit na dlouhou dobu.

Hračky by měly u dětí rozvíjet tyto schopnosti:

 • Představivost
 • Rozvoj jemné motoriky a hmatu
 • Zrak
 • Sluch
 • Řeč
 • Myšlení
 • Povahové rysy

Samozřejmě nelze zapomenout na podporu rodičů. Významným krokem je vytvořit vhodný prostor pro hru, kde je nutné dítěti věnovat svůj čas, který je mnohokrát cennější, než různé předměty. Již v tomto věku ale mohou do jisté míry ovlivnit jeho schopnosti.

Dětský mozek umíme velmi snadno ovlivnit, tedy úkolem rodičů je ho vhodně motivovat a podporovat.

Je dokázáno, že pro vývoj rozumových funkcí je pohyb dítěte nevyhnutelný a bez her je téměř nemožný vývoj motoriky.

 •  Věk 6-12 měsíců

Ačkoliv ví dítě v prvním roce říci jen pár slov, řeč se rozvíjí také velmi rychle. Je dobré její rozvoj podporovat různými zvukovými hračkami.

Vhodné hračky: hračkářský buben, xylofon nebo jiné jednodušší dětské hudební nástroje, hrací stoleček se zvířátky, dřevěné zvířátka z farmy, hračkářský vysavač, kobereček s autodráhou.

 •      Věk 12- 18 měsíců

Po dovršení jednoho roku se jemná motorika rozvíjí velmi rychle. 18 měsíční dítě nemá problém postavit věž z několika kostek. Při manipulaci s předměty začíná být pružnější. Dobré hračky na podporu jemné motoriky jsou tedy různé kostky, jiné geometrické tvary a větší puzzle skládačky, s nimiž může dítě manipulovat.

Vhodné hračky: manipulační kostky, věže, pyramidy, labyrinty, vícevrstvá puzzle, hry na rozpoznávání tvarů, vkládací skládačka, tužky a papír, hračkářský telefon s knoflíky, odrážedlo.

Nevhodné hračky: Dítě první 1,5 objevuje svět a hračky všemi smysly a často si je vkládá do úst. Nevhodné jsou proto hračky s ostrými hranami, velké kusy a na úchop příliš složité hračky, hračky z těžkého materiálu, nebo které sestávají z drobných předmětů a dále plyšové hračky.

 •      Věk 2-3 rok

Vhodné jsou  hračky hlavně na rozvoj jemné motoriky. Vybírat můžete různé didaktické hračky hlavně manipulační hračky, které jsou nejcharakterističtějším typem hraček v tomto vývojovém období.

Vhodné hračky: větší dřevěné korálky a šňůrka, kostky, geometrické tvary, logické hry, zkoumání a experimentování, dřevěné mozaiky, domina, pexesa

Nevhodné hračky: Děti v tomto věku většinou ještě nejeví zájem o hry, které vyžadují trpělivost. Dávají přednost individuálnímu způsobu hry. Netrapte se s výběrem nějakých složitějších her

 •      Věk 4-5 rok

Nejtypičtější v předškolním věku je hra na dětské povolání. Na rozvoj jemné motoriky je vhodná plastelína, dítě začíná stále více bavit i kresba. Pomalu začíná rozumět pravidlům a jako vhodná hračka může být i jednoduchá společenská hra. V tomto věku děti začínají rozumět sociálním situacím pomocí hry.
Děti rádi používají kostky a stavebnice. Od jednodušších schůdků, bran a vláčků procházejí v tomto období ke stavění domků, či hradů.

Vhodné hračky: plastelína, pomůcky na kreslení, dětské kuchyňky a příslušenství, skládačky, stavebnice ve formě čísel nebo písmen, jednoduché počítadla, výbava na dětské povolání, grafomotorické pomůcky, dětské sportovní potřeby

Nevhodné hračky: Dominantní je imitační učení, a tudíž je třeba se vyvarovat příliš bojovým hrám nebo předmětů.

 •      Věk 6-8 rok

Při školákovi se výběr hraček rozšiřuje, inspirovat bychom se mohli zejména těm, co ho baví a jak jej hravou formou motivovat k učení.

Vhodné hračky: skládačky, matematické a logické hry, člověče nezlob se, zkoumání a experimentování

Nevhodné hračky: Vhodné je vyvarovat se příliš složitým hračkám.

 •      Věk 11 a více

Od 11. roku nastupuje starší školní věk a při výběru hračky nebo dárku bychom měli sáhnout po jiných typech hraček. Záleží také na tom, zda jde o dívku nebo chlapce a také hodně nám napoví i jejich záliby.

Vhodné hračky: dětské sportovní potřeby, stavebnice, puzzle, společenské hry

Nevhodné hračky: Je třeba se vyhnout hračkám, které jsou vysloveně pro malé děti.

                                                                                                           Dřevěné vs. plastové hračky
                                                                                              

Hračky jsou součástí života každého dítěte. Nejdůležitější faktor, který hraje roli při výběru té správné pro vaše dítě je kvalita a bezpečnost. Na trhu najdete množství druhů hraček z různých materiálů jako např. dřevo, plast, kov, textilní, papírové či kartonové hračky. Dnešní svět nabízí bezpečné a ověřené druhy, které procházejí kontrolami kvality, stačí si jen vybrat ty správné, které potěší a zabaví hlavně vaše děti. Nabízíme Vám přehled vlastností kvalitních hraček, které určitě najdete v našem e-shopu.

Dřevěné hračky jsou oblíbené jak u dětí tak iu rodičů, kteří je preferují před ostatními typy hraček. Podstatou je jejich kvalita a design a proto se u nich vyskytuje velmi málo výrobních vad. Děti se mohou hrát a užívat si je dlouhou dobu, aniž by se kazily. Jelikož jsou vyráběny z nezávadných materiálů jsou vhodné i pro malé děti. Dřevo patří k jedné z nejstarších surovin na výrobu hraček, svou kvalitou a tradicí jsou doporučovány mnohými lidmi i dnes.

Výhody:

 •      Přírodní a zdravotně nezávadné
 •      Ekologické a recyklovatelné
 •      Bezpečné
 •      Kvalitní a trvanlivé
 •      Podporují kreativitu a motoriku


Plastové hračky jsou moderní a mají velké možnosti zpracování. Odborníci doporučují hračky z tvrdých plastů z bezpečného plastu, které pro děti nejsou tak nebezpečné. Existuje jejich široká nabídka, která se dá jen velmi těžko nahradit. Nové druhy jako např. hračky k vodě nebo do písku, různá auta, lodě, domečky a skluzavky, to vše najdete v plastovém provedení. Druhy jako např. plastové stavebnice rozvíjí dětskou motoriku, představivost, kreativitu a fantazii. Také trénují soustředění a trpělivost.

Výhody:

 

 •       Jsou lehké
 •      Snadno omyvatelné
 •      Široký sortiment vhodný pro mladší i starší děti
 •      Jsou pružné
 •      Tepelně odolné
 •      Barevnost
 •      Dlouhá životnost
 •      Cenově přístupné                          

 

Pokud máte další dotazy nebo potřebujete poradit s výběrem správné hračky kontaktujte nás na:

senzahracky@senzahracky.cz